Ekonomitvåorna hade profilperiod onsdag och torsdag förra veckan. Onsdagen började med visning av filmen Home, en film om hur människan i den industriella civilisationen hotar den känsliga ekologiska balansen på jorden. Vi tittade sedan på sambandet mellan de tre ”systemen” ekologi, energi och ekonomi, och diskuterade hur hållbara de egentligen är idag.

På eftermiddagen gjorde vi ett otroligt inspirerande besök hos ”omställaren” Anders Persson på Tjärnvik gård i Söderhamn. En dag som hittade samband i allt från rovor till polska pannkakor, från teckning till global uppvärmning, men framför allt inspirerade i tanken att det är vi själva som har makten över vår framtid.

På torsdagen jobbade eleverna vidare med egna tankar om omställning, med inspiration från allt de lärde sig på onsdagen.

1 3