Hej på er!

I går eftermiddag stod vi på toppen av Kebnekaise! Vi tog östra leden på uppvägen, korsade Björlings glaciär i replag och klättrade väggen upp till toppstugan via den fastmonterade vajern där vi kopplade in våra Via Ferrata utrustningar. Sista biten upp mot toppen avverkades i blåst och snöfall, riktigt bitigt i ansiktet. Vi fäste rep upp till toppen för säkerhets skull pga den dåliga sikten och all snö som gjorde det lite mer besvärligt för oss. Turen tog drygt 12 timmar och kostade en hel del energi. Trots detta klagade ingen och alla 27 som gav sig av på turen genomförde den. Grymt imponerande insats! 5 av oss som inte var i form för ett toppförsök gjorde en mysig vandring i dalen med Jättegrytfält och urberg att titta på. Vädret har varit lärorikt ur utbildningssynpunkt, ett tält blåste ihop i natt. Inte kul, men det är helt klart något man lär sig av och troligen händer det inte igen. Nu har vi vilat och torkat oss på förmiddagen, och strax ska vi ut på en kortare tur för att se mer av dalen. Vi hörs!


Med vänlig hälsning, Naturguidningstreorna