Hej igen!

Nu närmar sig tiden här uppe sitt slut för den här gången. I går gick vi en sväng i dalen och kollade på jättegrytorna i vattendraget här nere i dalen. Vi kröp också in i en grotta som finns i ett stort stenblock en bit bort, Järvstenen kallas den. På kvällskvisten klippklättrade några av oss, alla som ville fick pröva. Vi fäste ett topprep och kollade också hur man säkrar sig själv, även om vi inte klättrade på det sättet. Idag har vi gått en runda på milen över fjället till en gigantisk isgrotta, Paulins halvjökel heter den. 20 meter bred, 10 meter hög och flera hundra meter lång – imponerande! Alla har gjort det himla bra under våra dagar här och humöret har varit gott trots att vi faktiskt haft en del både regn och snö. Men med rätt utrustning är det inga problem. 
I morrnbitti går vi tillbaka till Nikkaluokta och planen är att sova i Skellefteå. Preliminär ankomst till Bollnäs är 17.00 på fredag, plusminus någon timme givetvis.

Med vänlig hälsning, Fjällrävarna